Nieustawne, nie zawsze dobrze doświetlone i te wszechobecne skosy, które w znacznym stopniu ograniczają możliwości aranżacyjne - jeszcze do niedawna poddasze pełniło w wielu domach funkcję magazynu na zapomniane i niepotrzebne przedmioty. Dziś, dzięki zupełnie nowemu spojrzeniu na tę część domu, a zwłaszcza nowoczesnemu podejściu do projektowania, strych użytkowy to jedna z najbardziej atrakcyjnych lokacji na urządzenie sypialni czy domowej strefy SPA. Gotowi na wypoczynek pod gwiazdami?
Oddzielenie hałaśliwej i tętniącej życiem strefy dziennej od tej, sprzyjającej relaksowi i wyciszeniu to marzenie niejednego posiadacza domu. Tak jasny podział wprowadza do codziennych przyzwyczajeń upragniony ład i harmonię, a że zwykle strefa aktywności i rodzinnych spotkań obejmuje pomieszczenia na parterze (tu bowiem najczęściej lokalizujemy kuchnię, salon i jadalnię), poddasze, niczym yin uzupełniające yang, to doskonałe miejsce na umieszczenie sypialni, pokoju wypoczynkowego czy łazienki i strefy SPA.
Sen pod gwieździstym niebem
Sypialnia to najbardziej prywatne pomieszczenie w każdym domu - świątynia wypoczynku, miejsce regeneracji i nabierania sił po długim, pełnym wyzwań dniu. Nieco romantyczna, ale przede wszystkim rozważnie wygodna – a na poddaszu – koniecznie przemyślana. Na dobrze urządzoną sypialnię, w tak specyficznym miejscu, trzeba mieć pomysł i dużo cierpliwości – wszechobecne nierówności potrafią czasem doprowadzić do rozpaczy nawet najbardziej zagorzałego wielbiciela aranżacyjnych wyzwań. Komponując tak niezwykłą przestrzeń szybko przekonamy się, że łóżko powinno idealnie wpasować się w skosy – tak, by każdego poranka nie budziło nas bolesne spotkanie ze ścianą, szafa nie może być za duża – najlepiej rozejrzeć się za wnękową, bo innej, mimo najszczerszych chęci możemy po prostu nie zmieścić. Do tego, starając się zachować zasadę „im mniej na poddaszu tym lepiej”, trzeba będzie pójść na kompromisy, ale… Jak już uporamy się z tym najtrudniejszym etapem prac, sypialnia na poddaszu odpłaci nam niezwykłym klimatem. Cóż może być przyjemniejszego od zakończenia dnia z widokiem na gwieździste niebo i pobudką przy promieniach wschodzącego słońca? To prawda, niewiele!
Aby zapewnić sobie tak niezwykłe wrażenia, należy dobrze przemyśleć rozmieszczenie okien. W zależności od kształtu dachu, okna połaciowe mogą w dużej mierze wpływać na klimat wnętrza. Duże przeszklenia sprawią, że sypialnia wypełni się światłem, zaś wieczorami zagwarantują niemal panoramiczne widoki. Mniejsze, dodadzą pomieszczeniu intymnego, wyciszającego charakteru. Niezależnie od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, pamiętajmy o tym, by sypialniane okna zaopatrzyć w rolety – zwłaszcza jeśli w perspektywie mamy leniwy, sobotni poranek.
Łazienka po prostu wSPAniała
Łazienka na poddaszu to stanowczo propozycja dla marzycieli lubiących, podczas codziennej, relaksującej kąpieli patrzeć w niebo. Jednak zanim do tego relaksu dojdzie, należy krytycznie i racjonalnie spojrzeń na przestrzeń, którą dysponujemy. Choć zaaranżowanie takiego salonu SPA jest nieco trudniejsze niż wykończenie sypialni na poddaszu, szeroki wachlarz nowoczesnej ceramiki i mebli łazienkowych pozwala tworzyć naprawdę ergonomiczne a zarazem niebanalne kompozycje. Tu w szczególności liczą się centymetry – zarówno w kontekście ustawienia poszczególnych elementów, jak i wysokości, która pozwoli na swobodne z nich korzystanie. Myśląc o łazience pod skosami w większości wypadków jej sercem stanie się wanna. Wielbiciele kabin prysznicowych pewnie nie odetchną z ulgą, ale przecież cały urok tkwi w odprężającej kąpieli pod gwiazdami, dlatego absolutnie nie ma czego żałować! Jednak wyposażenie takiego pomieszczenia to nie tylko wanna. Zanim zamontujemy pozostałe sprzęty sanitarne, pamiętajmy, że podstawą jest ich wygodne użytkowanie. Człowiek siedzący w wannie potrzebuje mniej miejsca niż osoba stojąca przy umywalce podczas porannej toalety, czy osoba kąpiąca dziecko. A różnice te mogą wynosić nawet 60 centymetrów.
Tak, jak w przypadku sypialni ogromne znaczenie aranżacyjne i funkcjonalne mają tu okna. Chcąc zachować najwyższy stopień prywatności postawmy na umiarkowanej wielkości przeszklenia lub, w przypadku stropodachu, niezwykle modne okna do dachów płaskich. Pamiętajmy również o wyborze materiału, któremu niestraszna będzie wszechobecna wilgoć i wahania temperatur.
Kilka słów o oknach
Okna na poddaszu spełniają nie tylko funkcję estetyczną, ale i użytkową, zwłaszcza jeśli do dyspozycji mamy niewiele miejsca. Wybierając okna połaciowe, należy zwrócić uwagę na kilka szczególnie ważnych udogodnień i parametrów. Od czego zacząć? – Przede wszystkim od kluczowych parametrów termicznych, akustycznych oraz udogodnień użytkowych – podkreśla Marcin Demski, ekspert firmy Okpol. – Pierwszy, wymieniony współczynnik Uw pozwoli nam zatrzymać ciepło w pomieszczeniu, bez strat dla naszego portfela. Im mniejszy współczynnik Uw, tym lepsze właściwości termiczne posiada okno, co jest szczególnie ważne w obliczu tegorocznej zmiany przepisów budowlanych. Od roku 2017 okna połaciowe będą musiały odpowiadać współczynnikowi o wartości maksymalnej 1,3 W/m2K. Po drugie, zwróćmy uwagę na jakość wykonania, deklarowaną przez producenta odporność stolarki na wilgoć, a także współczynnik izolacyjności akustycznej, który ochroni nas przed niechcianymi odgłosami ulicy. Na koniec, choć to równie ważny element, zdecydujmy o sposobie otwierania okien. W przypadku niewielkich przestrzeni doskonale sprawdzą się okna obrotowe, które pozwolą zaoszczędzić całkiem sporo miejsca – dodaje ekspert firmy Okpol.
Poddasze to doskonałe miejsce do zorganizowania domowej strefy wypoczynku. Wystarczy trochę cierpliwości, nieco kreatywności i dużo chęci, a każdego dnia będziemy budzić się, odpoczywać i zasypiać w naprawdę doskonałym nastroju.
dostarczył infoWire.pl
Link do strony artykułu: https://uww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/niezwykly-klimat-poddasza-czyli-kilka-slow-o-calkiem-niebanalnym-wnetrzu